اصول زیبایی شناسی چهره
اصول زیبایی شناسی چهره

اصول زیبایی شناسی چهره

شناخت اصول زیبایی شناسی چهره، به شما کمک می کند بتوانید در آرایش صورت شناخت درست تری از اجزای صورتتان داشته باشید.

لیفت و لمینت مژه چیست؟!

لیفت و لمینت مژه چیست؟!

درباره لیفت و لمینت مژه بیشتر و بیشتر بدانید.

اصول زیبایی شناسی چهره

زیبایی شناسی به هر جور بحث علمیِ قابل پذیرش درباره زیبایی گفته می شود. چند سال قبل آكادمی جراحی زیبایی امریكا، مشخصات یك چهره زیبا برای زنان را پوست مایل به رنگ برنز (که به هیچ وجه رنگ پریده نباشد)، لب و ابروهای پُر، مژه های بلند، باریك و منحنی، گونه های برجسته، بینی باریك، دندان های مرتب، چشم های درشت، پیشانی متوسط و... را معرفی کرد. این اکادمی در ادامه توضیح داد که این معیارها در جوامع مختلف متفاوت هستند ولی به طور کلی در دنیای امروز زنی با این خصوصیات در زمره زنان زیبا قرار می گیرد. در عین حال باید این مساله را هم در نظر گرفت که حالات صورت می تواند در زیبا دیده شدن یا نشدن یک فرد اثر بگذارد. این یعنی هرچه یک چهره حالت شادتری داشته باشد احتمالا زیباتر به نظر می رسد.

 

نسبت طلایی اجزای صورت را بشناسید

تا حالا از نسبت طلایی چیزی شنیده اید؟! این نسبت که در ریاضیات و هنر کاربرد دارد، زمانی اتفاق می افتد که نسبت بخش بزرگ تر یک پدیده به بخش کوچک تر آن برابر با نسبت کل به بخش بزرگ تر باشد. خوب است بدانید که در اصول زیبایی شناسی چهره هم نسبت طلایی حرف اول را می زند. یعنی در صورت های زیبا، یک نسبت طلایی میان تمام اجزای مختلف چهره وجود دارد. البته این نسبت در طبیعت به راحتی یافت می شود: گلبرگ های یک گل زیبا، چهره پرندگان، اجزای یک درخت و ... بر این اساس نسبت طلایی در یک صورت زیبا حتما بین خطوط طولی، عرضی و عمودی صورت وجود دارد. در نسبت های عمودی، فاصله خط رویش مو تا قاعده بینی و از قاعده بینی تا انتهای چانه در نظر گرفته می شود. در عین حال فاصله خطی که دو مردمک چشم را به هم وصل می کند تا خط میان لب ها نسبت به خط بین دو لب تا زیر چانه هم اهمیت دارد. اساسا آنچه که یک پزشک جراح در جراحی پلاستیک صورت در نظر می گیرد هم همین قانون نسبت طلایی است.

 

زیبایی شناسی چانه

اگر به یک عکس نیم رخ از خود نگاه کنید و به صورت فرضی از کنار لبِ پایین خطی عمودی بکشید، این خط باید به چانه برسد. اگر نوک چانه عقب یا جلوتر از این حد باشد، تناسب چهره به هم ریخته است. بسته به این که این عقب یا جلو بودن چه میزان باشد و چه اندازه چهره شما را به هم ریخته باشد راه های چاره ای هم وجود دارد. اگر عدم تناسب بسیار زیاد است دو راه کلی پیش روی شماست: خودتان را بپذیرید و آرایش مناسب را یاد بگیرید یا اینکه با نظر یک پزشک زیر تیغ جراحی بروید. اما اگر این عدم تناسب در حد کمی باشد می توانید برای اصلاح آن از تمرینات یوگای صورت و ماساژ جوانسازی پوست استفاده کنید. اگر به طور مرتب (ماهی یک بار) ماساژ جوانسازی صورت را انجام دهید، فرم کلی اجزای صورتتان هم در کنار جوان شدن پوست بهتر می شود. این را به خاطر داشته باشید که وقتی چانه شما از دید زیبایی شناسی ایده آل است، حالت لب، دندان و بینی تان هم جلوه بهتری دارد.

زیبایی شناسی چانه ، زیبایی شناسی بینی، زیبایی شناسی لب

زیبایی شناسی بینی

بسیاری از ما تصور می کنیم یک بینی بسیار ریز و سر بالا زیباترین نوع بینی برای صورت است. اما از نظر زیبایی شناسی چهره، بینی کوچک و سربالا مناسب هر چهره ای نیست و اینجا هم باید نسبت طلایی رعایت شود. اگر استخوان بندی صورت یک فرد درشت باشد بینی کوچک زیبایی آن را به هم می زند. سر بالا بودن بینی هم در بسیاری از صورت ها حالتی غیر طبیعی ایجاد می کند. در واقع اندازه یک بینی طبیعی باید با اندازه دیگر اجزای صورت متناسب باشد. شکل لب‌، فاصله آنها از بینی، پهنای صورت و فاصله بین چش ها باید با شکل و اندازه بینی هماهنگ باشد. این را هم بدانید که شاید در زیبایی شناسی فرهنگ ما بینی پهن زیبا نباشد، اما در زیبایی شناسی افرادی با نژاد آفریقایی بینی پهن بسیار زیبا محسوب می شود. یعنی آنچه در تعیین معیارهای زیبایی موثر است تا حد زیادی از فرهنگ و جامعه نشئت می گیرد. این را هم بدانید که پهنای قسمت استخوانی بینی نباید بیشتر از هشتاد درصد پهنای ناحیه پره های بینی باشد.

زیبایی شناسی لب

وقتی قرار است زیبایی لب ها را بررسی کنیم، ابتدا باید به برجستگی خط لب و برجستگی لب بالا توجه کنیم.  تناسب میان اندازه لب بالا و پایین، مشخص بودن خطوط اطراف لب و فاصبه طبیعی و درست لب با چانه از مهم ترین اصوول زیبایی شناسی لب هاست. وقتی نقطه برجسته چانه را به نوک بینی وصل می کنیم، لب بالا باید تقریبا ۴ میلی متر و لب پایین تقریبا ۲ میلی متر پشت این خط باشد. وقتی همه چیز با این تناسب پیش برود، دندان ها (در صورت ردیف بودن) هم هنگام لبخند جلوه بهتری خواهند داشت.

 

پسندیدم 8

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

خيلي جالب بود

کاربر مهمان پسندیدم 1 | پاسخ

وأي چه توضيح كاملي داريد كلون عزيز براي زيبايي بك صورت زيبا تجسمش هم لذت دَارد

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

آرایشگاه اینترنتی کلون مطالب شما بسیار خلاقانه وجالبه تشکر

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

مطلب جالبی بود. متشکرم

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

عالی بود

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

عالی بود

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

این اصولو فکر کنم قبل از افریده شدن من البته ریلیز نشده بوده 😬😂

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

خیلی هم خوب

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

راستش من که هرکدوم و اومدم اندازه گرفتم دیدم از استاندارد زیبایی خارجه 🤣

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

راستش من که هرکدوم و اومدم اندازه گرفتم دیدم از استاندارد زیبایی خارجه 🤣

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

کاربر مهمان پسندیدم 0 | پاسخ

منو خانه وارد شوید ثبت نام